9 Ocak 2017

Buket Gizem Narin

Vatan Evlatları 90 Bin Şehit İçin Yürüdü

09/01/2017 - 18:32

Sarıkamış Harekatı’nın 102. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’nin birçok yerinden gelen vatandaşlar 4.5 kilometre boyunca yürüdü. 90 bin şehit yurdun farklı kesimlerinden gelen vatandaşlar tarafından yad edildi.
Vatan Evlatları 90 Bin Şehit İçin Yürüdü

Yaşlı ve genç demeden yurdun farklı kesimlerinden gelen binlerce vatandaş Sarıkamış Harekatı’nın 102. yılını andı. Soğuk hava ve kar yağışına rağmen ellerinde Türk bayrakları olan vatandaşlar 4.5 kilometre yürüyüş yaptı. Rus işgaline karşı mücadele etmek için cepheye giden 90 bin askerin anma töreni tekbir ve salavatlarla gerçekleştirildi. Yürüyüş Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne kadar devam etti.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer alan habere göre Sarıkamış Harekatı’nın 102. yılı anma etkinlikleri Kars’ın Sarıkamış ilçesinde gerçekleştirildi. Yurdun farklı kesimlerinden gelen binlerce vatandaş Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan 90 bin askeri anma yürüyüşüne katıldı. “Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmayacak” başlığı altında düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliğine katılım oldukça fazlaydı.

BAKAN ARSLAN: GENÇLER TARİHİNİ BİLMELİ

Sarıkamış Harekatı’nın 102. Yılı anma törenlerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan da bir konuşma yaptı. Gençlerin geçmişlerini bilmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Arslan, şu şekilde konuştu; “Bugün de o ecdadın izinden gitmek üzere ülkenin her tarafından gelerek onları saygıyla yad eden insanlarımız vardı. Bugün Türkiye’nin bir çok ilinde şühedanın izinde giden insanlarımız vardı. Biz istiyoruz ki gençlerimiz geçmişini, topraklarının kıymetini, beraber Türkiye olmanın kıymetini iyi bilsin. 100 yıl önce 15 yaşındaki fidanlar bu toprakları bize vatan bırakmak için nasıl şehit oldularsa 15 Temmuz’da da yaşına bakmaksızın gençlerimiz de meydanlara çıktılar ve vatanı savundular. Kadınlarımız, Nene Hatun misali kahramanlıklar gösterdiler.”

Bakan Arslan, cephedeki Mehmetçiği hatırlatarak konuşmasını “Biz inşallah aldığımız emaneti, aynı kararlılık ve sağlamlılıkla gelecek nesillere aktaracağız” cümlesi ile tamamladı.Yorum Yap