3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Vizesiz Geçişte Sona Gelindi!

03/05/2016 - 13:16

Vizesiz Geçişte Sona Gelindi!

Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelere vizesiz giriş yapabilmesini sağlayan görüşmelerde sona gelindi. Önümüzdeki 24 saat oldukça kritik. Avrupa Birliği’ne üye Schengen bölgesi ülkelerine girişte Türk vatandaşlarından vize istenmeyecek. Ancak bunun için Türkiye’nin tamamlaması gereken 72 kriter bulunuyor. Geçtiğimiz gün konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AB yetkilisi, Türkiye’nin tüm kriterleri detaylarıyla birlikte yerine getirdiğini bu sebeple AB’nin koşul sunmadan, söz verdiği gibi vizeyi kaldırması gerektiğini vurgulamıştı. Türkiye’nin son 6 aydır en önemli gündem maddelerinden biri olan “Vize Muafiyeti” konusunda hükümet ve ilgili bakanlıklar tam mesai yapıyor. Yapılan çalışmalar ile AB’nin şart koştuğu tüm kriterler yerine getirilirken, birçok gerekli yasa da gece gündüz süren çalışma ve görüşmeler sonucunda hayata geçirildi.

Tam Muafiyet Gelmeyebilir

Hükümetimiz ve vatandaşlarımız heyecanla vize muafiyetinin getirilmesini beklerken, Avrupa basını bu konuda farklı açıklamalarda bulunuyor. Dünyaca ünlü haber ajansları ve gazeteler, vize muafiyetine ilişkin net bir karar alınmayacağını ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye daha farklı tekliflerle geleceği öne sürülüyor. İşte o açıklamalar;

BBC: İngiliz BBC’nin görüştüğü AB kaynakları ve bazı yetkililer, Avrupa Birliği’nin vize muafiyeti konusunda Türk vatandaşlarına “koşullu onay” vereceğini belirtti. Bu durumda verilen söz havada kalarak yine bir takım vize benzeri işlemlere tabi tutulacağız. Ancak, bu koşulların ne olduğuna dair net bir açıklama yapılmadı.

BBC Avrupa Editörü Katya Adler, konuyla ilgili haberinde, Türkiye’nin 72 kriteri yerine getirse bile anlaşmanın hem Avrupa Parlamentosu hem de üye ülkelerce onaylanması gerektiğini belirtti. Başından beri İngiltere özerk üyeliği sebebiyle vize muafiyetine katılmayacağını ve vize uygulamasına devam edeceğini net bir şekilde belirtmişti.

Reuters: Dünyaca ünlü Londra merkezli haber ajansı Reuters ise, ulaştıkları iki AB yetkilisinde aldıkları bilgiler doğrultusunda, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti değil, “vize kolaylığı” teklif edileceğini belirtti.

Financial Times: Bir diğer İngiliz gazetesi Financial Times ise AB Komisyonu’nun, Schengen bölgesi için Türk vatandaşlarına kısa dönemli vizesiz geçiş hattı tanınması yönünde bir teklif önereceğini belirtti.Yorum Yap