28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Volvo’dan Sürücüsüz Otomobil

28/04/2016 - 19:14

Volvo’dan Sürücüsüz Otomobil

İsveçli otomobil devi Volvo, oldukça iddialı ve heyecan uyandıran açıklamalarda bulundu. Her otomobil üreticisinin diğer konulara göre daha başarılı olduğu bir özelliği mutlaka vardır. Volvo’da ise bu özellik güvenlik. Volvo güvenlik konusunda çok iddialı açıklamalar yapsa da aslında güvenlik için geliştirdikleri teknolojiler ile şirket son yıllarda araç teknolojisi konusunda dünyanın en iyilerinden biri haline geldi. Yine de güvenlik üzerinden konuşan şirket yetkilileri yeni çılgın projelerini açıkladı: 2020 yılından itibaren Volvo araçlarında kimse ölmeyecek.

Bu iddialı çıkışın elbette bir sebebi, dayanağı var. Bu sebep ise az önce bahsettiğimiz, güvenlik uğruna geliştirilen araç teknolojileri. İsvçeli otomobil devi Volvo uzun yıllardır yürüttüğü çalışmalarda nihayet sona doğru geliyor. Yeni nesil Volvo araçlarında teknolojinin sınırlarını zorlayan gelişmiş sensörler bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda sürücüsüz araçlar için çok önemli bir rol oynayacak olan bu sensörler, aracın insan yönlendirmesi olmadan gitmesini sağlıyor. Dolayısıyla kazaların da önlenmesinde başrol oyuncularından biri olacak. Çünkü sensörler siz farketmeden riski algılayarak hızı düşürecek veya tamamen duracak.

Bu konudaki çalışmalarını bir adım öteye taşımak isteyen şirket yetkilileri, 2017 yılından itibaren İngiltere’nin Başkenti Londra’ya 100 araçtan oluşan sürücüz Volvo aile aracı filosu bırakılacak. 2018 yılına kadar yani tam olarak 1 yıl boyunca Londra trafiğinde dolaşacak olan araçlar çok büyük bir testten geçmiş olacaklar. Şirket buradan elde ettiği verileri ve yaşanacak olan hataları veya geliştirilebilecek özellikleri tespit ederek uygulamaya sokacak. Araçlar için geliştirilen tüm teknolojilerin de deneneceği bu canlı testten sonra ise araçları seri üretime sokacak olan firmanın iddiası ise oldukça net; “2020 yılından itibaren hiçbir Volvo kullanıcısı ölmeyecek!”



Yorum Yap