5 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

WhatsApp Ne Zaman Açılacak? Binali Yıldırım ve BTK Detayları Paylaştı

05/11/2016 - 13:06

WhatsApp ne zaman açılacak diye merak edenlere kötü haber geldi. Başbakan Binali Yıldırım, internette yaşanan yavaşlama sorunun tehdit ortadan kalkana kadar devam edeceğini belirtti. WhatsApp'ta yaşanan sorun nedeniyle yaşanan iletişim sorunları ise giderek artıyor.
WhatsApp Ne Zaman Açılacak? Binali Yıldırım ve BTK Detayları Paylaştı

WhatsApp ulaşım sorunu giderek büyüyor. Milyonlarca kişi WhatsApp’ın ne zaman açılacağını merak ediyor. Hükümet HDP’li vekillere yönelik 4 Kasım sabahı başlattığı operasyonlarla birlikte internet erişimini de kısıtladı. Gerekçe olarak ise olası bir terör saldırısı gösterildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Facebook, Twitter, WhatsApp ve Youtube’da yaşanan sorunların, terör tehdidi ortadan kalkana kadar devam edeceğini belirtti.

İnternet erişimi ile ilgili bir diğer konu ise VPN servislerinin kapatılabileceği oldu. Binlerce kişinin yasağa rağmen VPN ile internet ulaşımına devam etmeleri üzerine alınan kararla VPN servislerinin de kademeli olarak kapatılabileceği belirtildi. Hafta sonu olması gerekçesiyle kamu kurumlarında işlerin akmayacağı göz önüne alındığı zaman internette yaşanan sorunun en az pazartesi sabahına kadar devam edebileceği açıklandı.

Binali Yıldırım: ‘Tehlike Geçene Kadar Engel Devam Edecek’

“Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Arkadaşlar güvenlik açısından zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner.”

HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP’li vekillere yönelik gözaltı operasyonları ile birlikte sosyal medya uygulamalarına kısıtlama getirildi. Twitter, Facebook ve Youtube’a erişim engeli uygulanırken, kullanıcılar ilk kez WhatsApp’a girişte de sıkıntı yaşadı.

Başbakan’ın açıklamaları vatandaşı ikiye böldü. Kimileri internetin operasyonlarla bir ilgisinin olmadığı ve erişimin açılması gerektiği savundu, kimileri ise operasyonlar ne kadar sürerse sürsün internet kapalı kalabilir önemli olan devlettir görüşünü benimsedi.1 Yorum

 

  • Ayse baz :

    6 Kasım 2016-02:56

    Üzücüüüüüüüüüüü
    0    0