2 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Yaşlanmak Dert Olmaktan Çıkıyor!

02/05/2016 - 22:06

Yaşlanmak Dert Olmaktan Çıkıyor!

Şüphesiz her insan genç görünmek, yıllara meydan okuyan bir vücuda sahip olmak ister. Bu uğurda dünya üzerinde yüz milyonlarca insan estetik ameliyatlar ve gençleşmek için çeşitli uygulamalara tonlarca para döküyor. Bazı insanlar ise bu konuda oldukça şanslı ve hiç çabalamasalar dahi sürekli genç görünüyorlar. Gençlik konusu sadece insanlar tarafından değil bilim insanları ve geçmişte en güçlü krallar, imparatorlar tarafından da büyük bir gizem ve uğrunda her şeyin feda edilebileceği bir sır olmuştur.

Hollanda’da yapılan bir araştırma ise yüzyıllardır devam eden bu sırrı çözdü. Genç görünmenin sırrını araştıran uzmanlar, bu sırrın kaynağını genlerde buldu. Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli uzmanlar tarafından araştırma, genç gösteren ve normal gösteren bireylerin genleri araştırılarak yapıldı. Current Biology dersinden yayınlanan çalışmanın sonucuna göre, uzmanlara çok da yabancı olmayan bir genin bazı insanların genç göstermesine neden olduğunu ortaya koydu.

Genç Görünmenin Sırrı

Manfred Kayser başkanlığındaki araştırma ekibinin çalışmalarda, toplam 2 bin 600 kişiyi kapsayan ve daha önce yapılmış bir araştırma için oluşturulan veri tabanından yararlanılarak DNA ve genler üzerinde kapsamlı bir inceleme yapıldı. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda “MC1R” adlı gene ulaşan ekip, soluk ten, kızıl saç gibi özellikleri belirleyen, DNA onarımı gibi biyolojik faaliyetlerden sorumlu “MC1R”adlı genin aynı zamanda insanların genç, normal ya da yaşlı görünmelerini de etkilediğini saptadı.Yorum Yap