18 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Yaşlı Bakım Aylığı 924 TL Olacak! İşte Aranan Şartlar

18/11/2016 - 11:06

Yaşlı bakım aylığı 924 TL olacak. Halen yürürlükte olan uygulamadan pek çok kişi habersiz. Evde engelli ve yaşlı yakınını bakan kişiye şartları taşıması durumunda maaş bağlanacak. İşte ayrıntılar...
Yaşlı Bakım Aylığı 924 TL Olacak! İşte Aranan Şartlar

Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı adı altında ödeme yapılıyor. Bu ödeme 924 lira civarında.

Şu ana kadar 500 bin kişinin yararlandığı uygulama kapsamında 4 milyar liraya yakm ödeme yapıldı. Ancak çoğu kişi uygulamadan habersiz.

Raporda yüzde 50 ve üzerinde engel oranı tespit edilmiş olması ve ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması isteniyor. Evde bakım aylığı alınabilmesi için engelli ve kendisiyle aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin bugün itibarıyla 606.95 liradan az olması gerekiyor. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakana ödeniyor. Bakıcı, sigortası yoksa isteğe bağlı sigortalı olarak emekliliğe hak kazanabiliyor.

SGK, evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasını sağlayacak bir çalışma da yapıyor. Düzenlemenin 2017’de çıkması bekleniyor.

Evde bakım aylığını bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası gibi birinci derece yakınları da alabiliyor. istenen şartları yerine getirenler en fazla iki farklı engelliye bakabilir.

Evde bakım aylığı alınabilmesi için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu raporu gerekiyor.1 Yorum

 

  • Mehmet gulumser :

    14 Ocak 2017-13:41

    Benin babam gorme ozurlu yas 68 seker tansiyon kalp hepsi var rapuru yuzde yuz .yanliz annemin uzerinde 125 donum arazi var evde 6 kisi yasiyoruz hicbirimiz calismiyoruz bakici maasi icin bas vurursak alir miyiz.
    0    0