12 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Yatırımcıların Tercihi Banka Oldu!

12/09/2016 - 9:53

Yatırımcıların Tercihi Banka Oldu!

Yatırım alanlarındaki kısıtlı seçeneklere yönelim aynı olsa da, yatırımların bankalar üzerinden gerçekleşmesinde artış yaşanıyor. Geçmiş yıllarda fiziki olan yatırımlar şimdi yerini kağıt üzerindeki yatrımlara bıraktı. Dolar, Euro gibi kağıt paralar alınıp cepte saklanırken, şimdi bankalar üzerinden kağıt üzerinde alım gerçekleşiyor. Sadece kağıt paralar değil altın yatırımları da yine bankalar üzerinden sağlanıyor. Bankalara talep ise ciddi artış gösteriyor.

Yatırım yapan kesimin yaşına bakıldığında ise yatırım tercihi de anlaşılabiliyor.  Genç nesilin özellikle yatırımlarını bankalar üzerinden yaptığı görülüyor. Eski nesilin hala fiziki yatırıma devam etmesi ise yadırganmadı. 2016 Yılının ilk üç çeyreğinde bankalar üzerinden yatırım yapanların sayısı %80’lik dilimi kapsıyor. %20’lik dilim ise daha çok düşük miktarlı yatırımlar için aldıkları bir kaç ziynet eşya veya bir kaç banknot dolar ve eurodan oluşuyor. Bu da yüksek miktarlı yatırımlarda bankaları bir adım öne çıkarıyor.

Güvenli Yatırım ve Hızlı İşlem Ön Planda!
Bankaların tercih edilmesinde ise bir kaç neden ön plana çıkıyor. Bunların ilki güven. Yüksek miktarlı yatırımlarda çalınma riskini ortadan kaldıran bankalar, kendi bünyesinde şahıs ve kurumların yatırımlarını tutarak güven sağlıyor. Bir başka tercih nedeni ise hızlı işlem yapabilme.

Aktif yatırımı bulunan kişiler istedikleri anda yatırımlarını bozdurma imkanına sahipler. Özellikle internet bankacılığını kullananlar özel günler ve tatillerde de yatırımlarını nakite çevirebiliyor. Fiyat yükseliş ve düşüşlerinde anlık müdahele edebilmekte yine yatırımcının tercih sebeplerinden biri. Fiziki yatırımlarda anlık iniş ve çıkışları değerlendirebilmek için sarraf veya döviz bürosuna gitmek gerekirken, banka üzerinden yapılan yatırımlarda böyle bir duruma gerek kalmıyor.

Yatırım için bankalara yönelen kesin, kuyumcuların üzerinden de aynı zamanda büyük bir yükü aldı. Kuyumcular yatırım altınlarından bir şey kazanmadığı gibi, yatırım altını almak için gelen müşterilerin çoğunluğu oluşturması, gereksiz kalabalık ve işleme sebebiyet verdiklerini düşünüyordu. Üzerlerinde adeta bir kambur olan bu durum bir çok kuyumcunun imdadına yetişti diyebiliriz. Buna karşılık döviz büroları için ise aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Nitekim döviz büroları ufak farklar ile alış ve satış işlemi yaparken, bankaların da kağıt para yatırımına olanak tanıması, döviz bürolarının sonunu getirebilir.Yorum Yap