9 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Yeni Kimlik İçin Gerekenler Neler? Nüfus Müdürlüklerine Çipli Kimlikler İçin Yoğun Talep

09/01/2017 - 18:10

Türkiye yeni kimlik kartlarını sevdi. Çipli kimliklerini almak isteyen vatandaşların başvuru noktalarında yoğunluk yaşanmasına neden olduğu ifade edildi. Yeni kimlik başvurusunu yapmak için merak edilenler haberimizde yerini alıyor.
Yeni Kimlik İçin Gerekenler Neler? Nüfus Müdürlüklerine Çipli Kimlikler İçin Yoğun Talep

Yeni kimlik kartlarını almak isteyen vatandaşlar başvuru noktalarında yoğunluklara neden oldu. 2 Ocak itibariyle başlayan başvurularda en fazla ilgi İstanbul’dan geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre 200 bini aşkın kimlik kartı sahiplerine teslim edildi.

2 Ocak itibariyle ülke genelinde başvuruların başladığı çipli kimlik kartlarına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ifade ediliyor. İstanbul başta olmak üzere başvurularda yoğunluk artışı görülürken şimdiden 200 bini aşkın kimlik kartının sahibine teslim edildiği ifade ediliyor. 2 Ocak itibariyle yapılan başvuru sayısının ise 500 bini aştığı ifade edildi. Kimlik karlarının 3 yıl içerisinde değiştirilmesi gerekiyor.

ÇİPLİ KİMLİK KARTLARI İÇİN RANDEVU ALINMASI GEREKİYOR

2 Ocak itibariyle ülke genelinde başvurulara açılan yeni kimlik kartlarının almak için internet ya da telefon aracılığı ile randevu almak gerekiyor. 16 TL’ye mal olan çipli kimlik kartları için ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden ya da Alo 199 çağrı merkezinden randevu alınarak il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapılabileceği ifade ediliyor. Yurt dışında bulunan vatandaşların ise dış temsilciliklere müracaat ederek işlemlerini yapabileceği belirtiliyor.

YENİ KİMLİK KARTLARINI ALABİLMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Yeni kimliklerine biran önce sahip olmak isteyen vatandaşlar için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu aşamaların izlenmesi gerektiği ifade edilmiştir:
1-Randevunuzu Alın; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusu için randevunuzu alın, zaman kazanın. Randevu işlemleri için TIKLAYINIZ ya da Alo 199 çağrı merkezi ile irtibata geçiniz.
2-Belgelerinizi Hazırlayın; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusu için nüfus cüzdanınız veya kimlik kartınız ile birlikte son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafınızı getirmeniz yeterlidir.
3-Başvurunuzu Yapın; Randevu aldığınız İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden başvurunuzu yapın.Yorum Yap