4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Yerli Yazılım Entegre Edilecek!

04/05/2016 - 14:40

Yerli Yazılım Entegre Edilecek!

Uzun yıllardır büyük tartışmaların yapıldığı yerli otomobil nihayet üretiliyor. 2020 yılından önce yollarda göreceğimiz yerli otomobillere çok önemli eklemeler yapılıyor. Yıllardır hasretle beklenen otomobillerin kusursuz ve hem iç hem dış pazarda rekabet gücünün yüksek olması adına yerli yazılım da eklenecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamada, yerli otomobillerde kullanılacak olan işletim sisteminin yüzde yüz yerli yazılım olacağı öğrenildi. Savunma sanayiindeki Tam Eş Zamanlı İşletim Sistemi olarak adlandırılan yazılım yerli otomobillere entegre edilerek çok önemli bir gelişmeye imza atılacak.

Yerli otomobillerin hem donanımsal olarak hem de yazılım açısından güçlü olması için Türkiye’nin sahip olduğu tüm yerli teknoloji ve yazılımlardan faydalanılacağını belirten Bakan Işık, ilk etapta savunma sanayiimizde elde ettiğimiz birikim ve tecrübenin yerli otomobillerimize aktarıldığını söyledi. Yerli otomobillere yapılacak olan teknoloji ve yazılım desteğinin sürdürülmesi ve daha da geliştirilmesi için herkese açık davet yapılacağını açıklayan Fikri Işık, bu davetin 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek TÜBİTAK Ar-Ge Pazarı’nda yapılacağını belirtti. Bu etkinlikte teknoloji ve üretime katkı sağlayacak tüm tekliflerin TÜBİTAK tarafından oluşturulan bir ekip tarafından değerlendirilecek.

Acele Edilmeyecek

Üretimi planlanan “babayiğit” ve diğer yerli araçlar hakkında oldukça önemli gelişmelerin yaşandığını ve büyük ilerleme kaydedildiğini belirten Işık, bu konuda hiçbir şey netleşmeden açıklama yapılmayacağını söyledi. Bu konuda acele etmeyeceklerini ifade eden bakan, daha önce milletçe yaşadığımız Devrim ve Anadol serüvenlerinin hayal kırıklıklarından dolayı her türlü olumsuzluk ihtimaline karşı temkinli yaklaşıldığını ifade etti. Tüm detayların üzerinden tekrar tekrar geçilerek kusursuz bir iş çıkartılması hedeflenen yerli otomobillerde önümüzdeki yıllar oldukça kritik geçecek.Yorum Yap