28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

YGS 4’ten Öğrenci Alacak!

28/04/2016 - 19:28

YGS 4’ten Öğrenci Alacak!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yeni bir düzenlemeye giderek, görme, işitme, zihin engelliler ve üstün zekalılar öğretmenliği bölümlerini “özel eğitim öğretmenliği” ismiyle oluşturulan yeni bir lisans programı altında bir araya topladı. Önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak bu uygulama ile yeni lisans programının puan türü YGS-4 olacak. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, zihinsel, işitme ve görme engelliler ile üstün yetenekliler öğretmenliği olarak ayrı ayrı verilen lisans programlarının birleştirilerek tek bir lisans programı haline getirildiği belirtildi.

Kıbrıs’ta geçen yıl bir üniversitede açılan bu bölüm için ayrılan 70 kişilik kontenjan’ın tamamı dolmuştu. Türkiye’de ise 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren başlatılacak. Uzmanların görüşleri bu konuda oldukça olumlu. Alınan bilgilere göre, bu dört bölümün tek çatı altında toplanması ve adının daha önce kullanılan “engelli öğretmenliği” yerine özel eğitim öğretmenliği yapılması tercihler konusunda belirleyeci olacak. Psikolojik olarak daha olumlu yaklaşılması beklenen yeni bölüm için hem tercihlerin artması, hem de puanların yükselmesi bekleniyor.

6 Alanda Seçmeli Ders

Düzenleme ile oluşturulan yeni lisans programı hakkında verilen bilgiler şu şekilde;

-Birleştirilen 4 öğretmenlik dalı için, 26 ortak alan dersi bulunuyor. Bu dersler özel eğitim öğretmenliği’nin çekirdek müfredatını oluşturuyor. 26 derslik temel müfredat ile, öğretmen adaylarına özel eğitim alanında temel yeterlilik kazandırılması amaçlanıyor.

-Birçok ders yeniden yapılandırılarak, ders içerikleri bu yapılandırmaya uygun şekilde değiştirildi. Böylece verilen dersler, özel eğitim ihtiyacı olan bütün grupları kapsayacak hale getirilmiş oldu.

-Özel eğitim öğretmenliği bölümünde, öğrencilerin farklı öğretmenlik alanlarında uzmanlaşmasını sağlamak için 6 farklı alanda seçmeli ders havuzu oluşturuldu. Böylece özel eğitim öğretmenliği üst kimlik, Zihin yetersizliği, otizm spektrum bozukluğu, öğrenme güçlüğü, özel yetenek, işitme yetersizliği ve görme yetersizliği alanları da öğretmen adaylarının uzmanlık alanı olacak.

-Öğretmen adayları oluşturulan ders havuzundan seçtikleri dersler ile birden fazla alanda da uzmanlaşabilecek.Yorum Yap