11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

YGS Başvuru Nasıl Yapılır?

11/01/2017 - 12:28

YGS başvuruları sona yaklaşıyor. Uzmanlar başvurularda geç kalmamak gerektiğinin altını çizerken milyonlarca adayı üniversite heyecanı sarıyor. YGS başvuru sürecini haberimizden öğrenebilirsiniz.
YGS Başvuru Nasıl Yapılır?

4 Ocak Çarşamba günü itibariyle başlayan YGS başvuruları 18 Ocak Çarşamba günü sona eriyor. YGS başvuruları sona yaklaşırken başvurularda gecikilmemesi tavsiyesinde bulunuluyor. Başvurular Çarşamba günü 23:59 itibariyle sona eriyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları sona yaklaşıyor. ÖSYM resmi internet sitesi ve ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilen başvurular 18 Ocak 2017 Çarşamba günü sona eriyor. Başvurular 18 Ocak tarihinde saat 23:59 itibariyle sona eriyor.

ADIM ADIM YGS BAŞVURU İŞLEMLERİ

YGS Başvuru işlemlerini aşağıdaki tabloya göre gerçekleştirebilirsiniz.

BAŞVURU HAKKINDA NOTLAR

(1) 2008 yılı ve sonrasında MEB’e bağlı bir ortaöğretim kurumundan mezun olan/olacak adayların E-Okul’da kayıtlı ortaöğretim eğitim bilgileri başvuru ekranında yer alacaktır. Bu bilgilerinde güncelleme gereken adaylardan son sınıf öğrencileri kendi okullarına, mezun adaylar İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak e-okul sisteminde mevcut bilgilerinin güncellenmesini sağlayacaklardır.

MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi bulunmayan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgilerinde değişiklik olanlar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır. ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinde eğitim bilgisini ilk kez ÖSYM sistemine ekletmek veya var olan eğitim bilgisinde değişiklik yaptırmak isteyen adayların diploma/mezuniyet vb. belgelerinin onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir.

(2) Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

(3) Adayın başvuru merkezine giderken nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı veya süresi geçerli pasaportunun aslını yanında bulundurması zorunludur.

(4)ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi bulunmayan veya engel/sağlık bilgisi değişenlerin, başvuru süresi içinde, verdikleri bilgileri doğrulayan bir Devlet veya Üniversite hastanesinden alınmış sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, sağlık/engel bilgi formunu, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir fotokopisini, engel/sağlık durumlarını anlatan bir dilekçe ekinde ÖSYM’ye ulaştırmaları zorunludur.

YGS 2017 BAŞVURU SÜRECİNDE YARDIMCI DOKÜMANLAR

2017-ÖSYS:Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu

2017-ÖSYS Aday Başvuru Formu

Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

2017- ÖSYS Başvuru Merkezleri

2017- ÖSYS Okul veya Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Yakın Sınav Merkezleri

2017-ÖSYS Ortaöğretim Kurumları Kitapçığı

ÖSYM, öğrencilere rehberlik etmesi için bir adet YGS tanıtım filmi yayınladı. Adayların başvuru işlemleri öncesinde bu filmi izlemesi tavsiye ediliyor. Tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

YGS İŞLEMLERİ TANITIM FİLMİ

Loading the player...


1 Yorum

 

  • Furkan özçelik :

    12 Ocak 2017-00:26

    Vali amca doğru sadece sana kışın baskı oluyor ama gelip gitmesi zor durumum yok servis yada otobüsle gidemiyorum yürüyerek gidiyorum nolur tatil olsun
    0    0