6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Yılın Doktoruna Destek Eylemi!

06/05/2016 - 18:42

Yılın Doktoruna Destek Eylemi!

 

Ülkemizde sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddet eylemleri ve saldırılar ne yazık ki önlenemiyor. Çanakkale Devlet Hastanesi’nde çalışan ve yılın doktoru seçilen Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Yusuf İlker Çömez’e dün bıçaklı saldırı düzenlendi. Çanakkale Tabip Odası (ÇTO) ile Sağlık-Sen, SES, ÇAHEDER, AHEF Çanakkale Şubesi üyeleri ve çeşitli sendikalara bağlı sağlık çalışanları bu yılın doktoru seçilen başarılı meslektaşlarına yapılan saldırıya tepki gösterdi. Meslektaşlarına destek vermek isteyen yüzlerce sağlık çalışanı, bıçaklı saldırıyı protesto etmek için bugün saat 10:30’da saldırının gerçekleştiği Çanakkale Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya geldi.

Çömez, Yoğun Bakımda

Grup adına konuşan Çanakkale Tabipler Odası Başkanı Hülya Görün, saldırıya uğrayan Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Yusuf İlker Çömez’in hala yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve yaşadığı saldırıdan kaynaklanan fiziksel ve ruhsal travmanın etkilerini de uzun bir süre atlatamayacağını belirtti. Konuşmasına devam eden Hülya Görgün, yapılan bu saldırının ülkemiz bir ilk olmadığını ancak görüldüğü üzere son da olmayacağını söyledi. Geçtiğimiz yıl yaşanan saldırı ve silah çekme olaylarını da hatırlatan Görgün, halka seslenerek sağlık çalışanlarının düşman değil, halkın sağlığı ve yaşamı için çalışan bireyler olduğunu belirtti. Özel hayatlarından ve ailelerinden önce hastaları için koşan ve emek sarf eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin son bulmasını istedi.

1 Gün İş Bırakma Eylemi

Saldırı olayının ardından bugün gerçekleştirilen basın açıklamasına, Doktor Yusuf İlker Çömez’in hastaları da destek vermek amacıyla Çanakkale Devlet Hastanesi’nin bahçesine geldi. Hastalardan Zeynep Ceylan, çok üzüldüğünü belirterek, hiçbir sağlık çalışanına kimsenin bir zarar vermemesi gerektiğini, onların halkın sağlığı için yaşadığını ifade etti. Ceylan’ın “Doktorlarımıza kalkan eller kırılsın” sözü ise destek gördü.

Ayrıca, basın açıklamasının ardından sendikalara bağlı doktor ve sağlık çalışanları, saldırıyı protesto etmek amacıyla 1 gün iş bıraktıklarını belirtti.Yorum Yap