22 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Yüzyıllık Mühür Gayrimüslim Kahramanlar En Çok Konuşlan Tarih Dizileri Arasında

22/11/2016 - 20:02

Yüzyıllık Mühür Gayrimüslim Kahramanlar dizisi Salı günü akşam 20:00’de yeni bölümüyle TRT 1 ekranlarında. Çok konuşulan tarih dizisi Yüzyıllık Mühür: Gayri Müslim Kahramanlar izleyicilerine tarihi bir yolculuk yaşatacak.
Yüzyıllık Mühür Gayrimüslim Kahramanlar En Çok Konuşlan Tarih Dizileri Arasında

Yüzyıllık Mühür: Gayri Müslim Kahramanlar dizisi yani bölümüyle izleyicilerinin karşısına çıkıyor. TRT 1’in tarihi gerçekleri ekrana taşıma misyonunun bir parçası olarak Salı günü saat 20:00’de ekranlardaki yerini alacak.

Yüzyıllık Mühür : Gayri Müslim Kahramanlar dizisi, TRT1 tarafından hazırlanan Yüzyıllık Mühür, Çanakkale Öyküleri adlı bir dizi projesinin üçüncüsüdür. Çanakkale öykülerinin ekranlara taşındığı proje ülkemizde yayıncılık alanında önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor. Genç Kahramanlar, Kadın Kahramanlar ve Gayrimüslim Kahramanlar olarak üç konu başlığı ile tarihsel süreci ekranlara taşıma amacındaki projenin her bir bölümü izleyicide ayrı bir tat bırakmaktadır.

Önceki konu başlıklarında olduğu gibi Yüzyıllık Mühür: Gayri Müslim Kahramanlar dizisinde de her konu iç içe geçmiş beş öyküden oluşmaktadır. Her bir hikâye kendi içinde bağımsız ve kendi karakterleri ile ilerlese de o beş öykünün karakterleri ve o karakterlerin yazgıları bir şekilde iç içe geçmiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Yüzyıllık Mühür: Gayri Müslim Kahramanlar dizisinin işleniş biçiminde hamasetten uzak ve kolaycılıktan kaçınılan bir anlatım tercih edilmiştir. Dizide tarihi gerçekliklerle örtüşen ve dönemin ruhunu yansıtan bir anlatım tarzı sahiplenilmiştir. Gayri Müslim Kahramanlar dizisi, Osmanlı vatandaşı olan tüm etnik unsurların vatanseverliğini ve işgalcilere karşı kahramanca mücadele etmesi gerçekliğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yaklaşık yüz kişilik bir ekibin gayretleri ile ortaya çıkan dizi, Çanakkale savaşlarını ayrıntıları ile ekrana aktarma gayretindedir. Dizinin çekimleri beş ay gibi bir sürede tamamlandı. Salı akşamı saat 20:00’de tarihseverleri TRT 1 ekranlarına tarihi bir yolculuğa davet edebilirsiniz.Yorum Yap