4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Zamanı Olur mu Demeyin!

04/05/2016 - 11:35

Zamanı Olur mu Demeyin!

Dış görünüşünüzden hoşnut değilseniz veya kulağınızda, burnunuzda şekilde bozuklukları ve deformasyon varsa şüphesiz ilk aklınıza gelen şey en kısa zamanda estetik yaptırmak. Ayrıca, ilerleyen yaşla ve yoğun, stresli bir hayat yüzde kırışıklıklara da sebep olabiliyor. Birçok sebepten dolayı estetik ameliyatları gündemimize getiriyoruz fakat hangi estetik ameliyatın ne zaman olması gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü bazı ameliyatlarda, operasyon yapılan bölgeye güneş ışığının gelmemesi, aşırı soğuk veya aşırı sıcaklarda bulunmamanız gerekiyor. Aslında estetik ameliyatlar hakkında gerekli bilgiye sahip olduğunuz ve mevsimsel olarak doktorunuzun önerilerine uyduğunuz sürece bir sorun yok.

Estetik ameliyat olmadan önce gerekli bilgiyi edinmiş olmanız sağlığınız açısından oldukça önemli. Örneğin, burun estetiğinde güneşten korunmak oldukça önemli. Ancak bu durum yaz mevsiminde burun estetiği olamayacağınız anlamına gelmiyor. Sadece yaz aylarında güneşe maruz kalmanız daha yüksek bir olasılık olduğu için bu dönem pek tercih edilmiyor. Yaz tatilini fırsat bilen birçok vatandaşımız bu dönemde estetik operasyon yaptırmayı tercih ediyor. Unutulmaması gereken şey ise, yüz bölgesine yapılan estetik operasyonlarda morluk ve kızarıklık oluşan bölgelerin güneşten korunması. Bunun için koruyucu kremler ve çeşitli önlemler alındığı sürece ve morlukların oluştuğu bölgeler güneşe maruz kalmadığı sürece herhangi bir problem oluşmuyor.

Kepçe kulak operasyonunda ise, daha çok yaş önemli. Kulak gelişimi 6 yaşına kadar yüzde 80 oranında gelişimini tamamlıyor. Her mevsim yapılabilen bu operasyon, çocuğunuzun okul döneminde psikolojik olarak etkilenmemesi ve sizin gözetiminizde bulunması amacıyla en uygun 5 ve 6 yaş aralığında yapılabilir. Bu yaş aralığında yapılan kepçe kulak operasyonları daha sağlıklıdır.

Öte yandan karın germe gibi estetik operasyonlarında ise, germe işleminin yapıldığı bölgeler korse ile sarıldığı için herhangi bir güneş ışığına maruz kalmıyor. Bu sebeple yine her mevsim yaptırabileceğiniz bir estetik operasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Tek sıkıntınız ise korse giyeceğiniz için aşırı sıcaklarda, sıcaktan daha çok etkilenmeniz olacaktır.Yorum Yap