27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Zayıflamak İsteyenlere Kuru Baklagil!

27/04/2016 - 18:16

Zayıflamak İsteyenlere Kuru Baklagil!

Baklagiller hem zayıflamak isteyenler için hem de çevre ve ekonomi için çok büyük potansiyele sahipler. Yapılan araştırmalar baklagillerin hektar başına ekildikleri toprakta 88 kilogram azot tutulmasını sağlayarak gübre ihtiyacını azaltıyor ve toprak verimini arttıyor. Ayrıca hem uygun fiyatlı hem de diğer gıdalara kıyasla çok daha besleyiciler. Sri Lankalı çocukların 60 gün boyunca demir içeriği zengin mercimeklerle beslenmesinin tam kan sayımı değerlerini arttırdığı yapılan deneylerce kanıtlanmış bir araştırma. Ayrıca anemi gibi hastalıklara karşı da oldukça etkili bir çözüm. Glüten içermeyen baklagiller tahıl ürünlerine kıyasla çok daha sağlıklı.

Baklagillerin Faydaları Nelerdir?

Baklagiller vücutta diyetsel eksiklik yapmaz. Ayrıca metabolizmayı çalışırarak daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Lif oranı çok yüksektir. Zengin lif kaynağı olan baklagiller sindirim sorunlarınızı giderir, sindiriminizi hızlandırır ve sizi tok tutar. Ayrıca baklagil tüketimini alışkanlık haline getirmek az yağ tüketilmesine neden olur. Kötü kolestrolü düşürür ve kan yağlarını daha dengeli hale getirir. Kan şekerini hızlı yükseltmediği gibi Glüten içermez. Ayrıca diğer gıdalara göre yüzde 31 oranında tokluk hissini arttırır.

Zayıflamak amacıyla diyet yapanlar için baklagiller bulunmaz fırsattır. Ancak diyet yaparken baklagillerin faydalarını en üst seviyeye çıkarmak için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle baklagilleri diyet yaparken salçalı olarak tüketmemelisiniz. Bunun yerine, her gün 1 öğünde en fazla 4 yemek kaşığı olacak kadar haşlayın ve salatalarınıza ekleyerek tüketin. Aynı gün içerisinde 2 öğün yemeyin. Miktar olarak 4 yemek kaşığını geçmeyin. Tüketmek istediğiniz öğünde, içine ekleyeceğiniz bir gıda yoksa kuruyemiş gibi, haşlayarak atıştırmalık niyetine tüketebilirsiniz.Yorum Yap