28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Zeytinyağı Anne Sütünü Aratmıyor!

28/04/2016 - 15:07

Zeytinyağı Anne Sütünü Aratmıyor!

Ünlü Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlik programına katılarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Dünyaca ünlü Profesör ülkemizde yayınladığı sağlıklı yaşam ve diyet konulu kitaplarıyla da oldukça tanınan ve sevilen bir isim. Bugüne kadar birçok doğru bilinen yanlış uygulama hakkında açıklamalar yaparak halkı bilinçlendiren Karatay, katıldığı programda “Zeytinyağı yağ değildir, ana sütünün aynısıdır” ifadesiyle yine büyük yankı uyandırdı.

Zeytinyağının oldukça önemli bir besin kaynağı olduğunu zaten biliyoruz. Ancak anne sütüne olan yakınlığını daha önce dile getiren olmamıştı. Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı çoklu doymamıştır, zeytinyağı da çok faydalıdır. Zeytinyağı yağ değildir. Doğal zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Zeytinyağı zeytin meyvesinin meyve suyudur. Çocuklara rahatlıkla zeytinyağı verebilirsiniz. zeytinin içine döküp yedirebilirsiniz. Zeytin en sağlıklı meyvedir, zeytinyağı da en sağlıklı meyve suyudur. Zeytin altındır, zeytinyağı da altın suyudur” ifadeleri ile zeytinyağının önemine vurgu yaptı.

Yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından kullanılan ve oldukça büyük önem verilen zeytin ağacı, zeytin ve zeytin yağı günümüzde de yapılan araştırmalar sonucu çok fazla değer görüyor.

Canan Karatay’ın yaptığı açıklamalarda bir diğer dikkat çeken konu ise tereyağı oldu. Doğal yağların önemli besin kaynkalarından biri olduğunu belirten Karatay, doğal tereyağı, köy tereyağı gönül rahatlığıyla tüketilebilir dedi. Tereyağının hiçbir zararının olmadığını aksine vücudun en önemli besin kaynaklarından biri olduğunu belirterek, Orta Asya’da yaşayanlar çaylarına tereyağı koyarlar, ülkemizde de şeker üretilmeden önce çaylar tereyağı ile içilirdi dedi.Yorum Yap