27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Zika Virüsü Endişe Yaratıyor!

27/04/2016 - 18:17

Zika Virüsü Endişe Yaratıyor!

Zika Virüsü endişesi hortladı, virüsün yaydığı tehdit ise oldukça ciddi. Bilindiği gibi 2016 Yaz Olimpiyatları Brezilya’da düzenlenecek. Ancak çok ciddi bir sorun bulunuyor, o da zika virüsü. Şu an zika virüsü ile kasıp kavrulan Brezilya’da hem ülke içinde hem de diğer ülkelerde, Olimpiyatlar sırasında virüse karşı ne gibi önlemler alınacağı tartışılıyor. Brezilya’da ülke gündemine oturan Zika virüsü yeni bir boyut kazandı. Skandal olarak nitelendirilebilecek olay ise, Zika virüsünü taşıyan sivrisineklerin olimpiyat müsabakalarının yapılacağı havuzlarda görülmüş olması.

EuroSport’un haberine göre Brezilya’da Zika virüsü endişesi giderek artıyor. Başkent Rio de Janeiro’nun ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2016 Yaz Olimpiyatları öncesi yüzme havuzlarında görülen virüsü taşıyan sivrisinekler, endişe yaratmaya devam ediyor. Olay ise şu şekilde ortaya çıktı; olimpiyatlar öncesinde deneme amacıyla Brezilya’daki yerel bir yüzme turnuvası olan Maria Lenk Kupası’na ev sahipliği yapan Rio Olimpik Su Sporları Merkezi’nin hemen dışında bulunan ısınma havuzunun etrafında uçuşan sivrisinekler görüldü.

Brezilya’nın milli yüzücülerinden biri olan Leonardo de Deus, ülkenin tanınmış spor basını organlarından biri olan Globo Esporte’ye konuştu. Merkezin içerisinde bulunan yarışma havuzlarına hayran kaldığını belirten milli yüzücü, merkezin dışında yer alan ısınma havuzları için “Dışarıdaki havuzda ise çok sayıda sivrisinek vardı.” ifadelerini kullanarak tedirginliğini dile getirdi.

2016 Yaz Olimpiyatları’nın başlamasına sadece 4 ay kaldı. Dünyanın en önemli sporcularının bir araya geleceği olimpiyatta, sağlık risklerine karşı ne gibi önlemler alınacağı merak ediliyor. Şu sıralar ülke gündeminde oldukça önemli bir yere sahip olan Zika virüsü tehtidi, aynı zamanda olumsuz gelişme yaşanması halinde Brezilya için de ciddi bir prestij ve marka değeri kaybına yol açacak.Yorum Yap