27 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Düştü!

27/09/2016 - 8:57

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Düştü!

2016 Yılında en çok şikayetçi olunan konulardan biri olan zorunlu trafik sigortası, yeniden yapılandırılması için bir bekleyişe tanıklık ediyordu. Vatandaşların araçları için istenen yüksek sigorta fiyatları için bir süredir yargı yolu ile devam eden süreç nihai sonuca kavuşturuldu. Yeni karara göre zorunlu trafik sigortasına ilişkin fiyatlar yeniden yapılandırılacak. Buna göre artık araç sahipleri sigorta için yüksek bedel ödemek zorunda kalmayacak. Motor hacmi, araç yaşı ve hasarsızlık gibi durumlar ise araçların sigorta tutarını ciddi şekilde etkilemeye devam edecek. Araç sahipleri bu unsurlara göre bedel ödeyecek.

Yüksek Fiyata Sigorta Yaptıranlara Müjde!
En büyük değişim ise yüksek fiyattan zorunlu trafik sigortası yaptıran vatandaşlara geliyor. Sigorta şirketlerinin geçtiğimiz aylarda çok yüksek oranda tutar karşılığında sigorta yaptırması, yeni değişiklikle birlikte iade alınabilecek. Kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren sigorta firmalarından sigorta poliçenizi iptal ettirip, sigorta poliçenizin kullanılmayan kalan süre hesaplanarak iade edilecek. Ardından ise daha düşük fiyattan sigorta yaptırmanız mümkün. Bu sayede yüksek fiyat ile hesaplanarak ödediğiniz sigorta primlerini geri alabileceksiniz.

Değişiklik bu sefer vatandaşların yüzünü güldürürken, sigorta şirketleri ise zor durumda kalacak. Eğer poliçeyi bozdurarak kalan sürenin parasını isteyen vatandaşlar çoğunluk oluşturursa, ciddi bir zarar ortaya çıkabilir. Bu durum için ise Sigorta şirketleri bu günlerde kara kara düşünüyor. Düzenlenen yeni zorunlu trafik sigortası kadar sigorta şirketlerinin de buna karşılık nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyor. Geri ödeme konusunda şirketler ödemesi gereken tutardan daha az bir tutarı ödemeyi kabul ettiği taktirde vatandaş pek beklediğini bulamayabilir. Bu durum neticesinde ise sadece yeni sigorta yaptırmak isteyenler fayda sağlayacak. Nihai olarak yeni düzenleme, araç sahiplerinin ilerleyen zamanda yüzünü güldürecek bir değişim olarak karşılanıyor. Yıllık 1000-1500 Lira gibi rakamlara sigorta yaptırma devri sona ererken,  önümüzdeki günlerden itibaren eskisi gibi 300-400 liradan zorunlu trafik sigortası yaptırmak mümkün olacak.Yorum Yap